Warszaty z Markiem Zarembą i Ballarini

  04.11.2015

23 października tego roku mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczenia w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Marka Zarembę – dietetyka, autora bloga kulinarnego Gotuj Zdrowo i książki, robiącej ostatnimi czasy furorę, “Jaglany Detoks”. Jeżeli jeszcze nie znacie tego Pana udajcie się koniecznie na jego stronę, gdzie znajdziecie nie tylko cudowne przepisy ale i rady Pana Marka, jako dietetyka ale w podejściu iście holistycznym. Wracając jednak do warsztatów, przedstawiamy Wam krótką relacje z tego jak tak owe wyglądają, jednocześnie serdecznie Was zachęcamy do uczestniczenia w kolejnych edycja, naprawdę warto!

Kuchnia - warsztaty

Całość warsztatów prowadzona jest w bardzo przyjemnej atmosferze. Każdy z uczestników dostaje swoje zadanie do wykonaniu i tak wspólnie przygotowujemy i gotujemy wszystkie dania. Pośród wszystkich tych zapachów człowiek szybko głodnieje, więc gdy przychodzi moment degustacji pierwszego dania wszyscy pałaszują je z rozkoszą. Tym razem na pierwszy ogień poszedł hummus z fasolką Adzuki i owocem granatu z dodatkiem orkiszowych placuszków. Wszystkim przygotowaniom towarzyszył nam niezawodny sprzęt Ballarini.

Ballarini - warsztaty

Ballarini - warsztaty

Placuszki - Ballarini

Następnie przygotowaliśmy przepyszne orkiszotto z pieczonym jarmużem, dynią i cebulą, całość polana przepysznym dressingiem. Warto spróbować szczególnie teraz, gdy sezon na najlepszą dynię trwa.

Orkiszotto

Tak, do tej pory trudno jest nam uwierzyć, że to nie był jeszcze koniec, nasze brzuchy już były błogo wypełnione tymi smakołykami a tu przed nami jeszcze burgery z buraka i kaszy jaglanej z odrobiną pieczonej dyni, cebuli, rukoli i domowego pesto ze słonecznika, bazylii i rukolii. Pyszności!

Burgery

Burgery

Ballarini warsztaty

Warsztaty zakończyliśmy przepysznym smoothie z mango z odrobiną spiruliny. Domowe smoothie jest nietylko świeże, nie tylko wiemy jakie są jego składniki ale przede wszystkim ma cudowny smak, niezastąpiony żadnymi dodanymi cukrami w tych kupnych.

Domowe smoothie

Podsumowując całość warsztatów, polecamy je każdemu, niezwykłe przeżycie zwłaszcza dla tych, którzy śledzą bloga Pana Marka - Gotuj Zdrowo. Potwierdzenie tego, że jeżeli chcemy odżywiać się zdrowo wcale nie potrzebujemy wydawać fortuny i spędzać w kuchni pół dnia. Potrzeba nam chęci, dobrego nastawienia i luzu, a wyczarujemy w kuchni cuda. Wszystkie przepisy znajdziecie w książce 'Jaglany Detoks', a naczynia na kórych gotowaliśmy podczas warsztatów w naszym sklepie.

Dodaj komentarz

 (z http://)